Probosanski i srpski politički predstavnici u Srebrenici još nisu postigli dogovor, zbog čega ni vlast u ovom gradu ne može biti zakonski uspostavljena. Iako je Skupština opštine Srebrenica već zasjedala i usvojila budžet za 2021. godinu, zakonitost ovih odluka je upitna iako ih je odobrilo i entitetsko Ministarstvo za lokalnu upravu i samoupravu.
Da bi Skupština bila konstituirana do kraja, u njoj mora biti izabran i predsjednik, što u ovom slučaju nije urađeno.
Zbog odluke probosanskih odbornika da napuste konstituirajuću sjednicu, predsjednik nije mogao biti izabran, jer prema važećim zakonima, predsjednik mora biti Bošnjak u slučaju kada je Srbin načelnik.
Kako je za Oslobođenje kazao Sadik Ahmetović, predsjednik Inicijative Moja adresa Srebrenica, evidentno je da SNSD nema namjeru da radi u okviru zakona u Srebrenici.
“Kao što smo predvidjeli, SNSD nema namjeru da uđe u okvire zakona. Naš prijedlog je da se potpiše koalicioni sporazum, koji će garantirati predsjednici stranaka, te da se nakon toga dovrši konstituiranje Skupštine u skladu sa zakonom. Nemamo još odgovora, šutnja na naš dopis za sastanak je odobravanje nezakonitosti i politička eliminacija Bošnjaka”, kazao je Ahmetović.
Podsjećamo, bošnjačke stranke su odlučile bojkotovati izbore u Srebrenici zbog spornih odluka Centralne izborne komisije BiH da ne dozvoli ponovno glasanje iz dijaspore, te da ne provjeri biračke spiskove zbog kojih su izbori i ponovljeni. Kada su izbori završeni, šest bošnjačkih odbornika je ipak preuzelo mandate, te odlučilo ući u pregovore sa srpskim strankama.
Načelno su usaglasili tekst sporazuma koji je garantovao i Bošnjacima neka od ključnih mjesta u Srebrenici, međutim, srpske stranke su odbile postupiti po sporazumu.