Profesor Ahmed Kico, stručnjak iz oblasti sigurnosti, bivši obavještajac i koautor knjige „Bosna i Hercegovina i Zapadni Balkan – aspekti geopolitike i hibridnog rata“, kazao je za Hayat kako se vodi hibridni rat protiv Bosne i Hercegovine, te da je naša zemlja posljednjih deset godina intenzivno pod hibridnim napadima.
“NATO je precizno i jasno upozorio da slijede hakerski napadi na kritičnu infrastrukturu u BiH. Da biste mogli ofanzivno djelovati prema pojedinim institucijama, morate imati precizne podatke kakve je imao NATO. Prema tome morate imati ‘insidere’, tačnije ljude u zemljama koje se napadaju. Rusija ima precizne informacije i može da djeluje prema institucijama, vojsci i pravosuđu. To su delikatne kako bi prouzorkovale dodatna upozorenje. Njihovim napadima se želi pokazati da BiH nije moguća. To su suptilne i opasne akcije koje se vode protiv BiH. Vjerujem da naše institucije na čelu sa SIPA-om, OSA-om i Graničnom policijom imaju snagu i energiju da se suprotstave ovim operacijama”, kazao je Kico.
Dodao je kako se glavne operacije planiraju u Rusiji, ali da se izvode iz različitih zemalja kao što su Srbija i pojedine zemlje unutar EU.
“Te kontaktne tačke su važne, i naši IT stručnjaci poznaju dobro tu materiju. Vjerovatno kolege iz SIPA-e i OSE to rade, uskoro ćemo imati konkretne informacije, jer su pojedine akcije presječene. Midhat Kapetanović i ja smo u studiji napisali da je OSA jedna od ključnih institucija sigurnosnih sistema koja je pod udarom hibridnih operacija. Te operacije se planiraju iz Hrvatske i Srbije. Direktor obavještajne službe, Osman Mehmaedagić je segment unutar sistema koji je pod udarom kao i OSA. Mislim da tužilaštvo, SIPA, OSA moraju dokazati da su profesionalci i na taj način se efikasno suprotstaviti napadima iz Srbije, Hrvatske, RS-a, ali i Federacije”, pojasnio je Kico.
Kada je u pitanju odnos Turske prema BiH, Kico je kazao kako Turska kao i druge zemlje plasira svoje interese, jer je ozbiljan i važan geopolitički faktor na Zapadnom Balkanu.
“Ti interesi mogu biti različiti. Ako nisu sukladni interesima BiH, ako nas blokiraju u smislu ulaska u EU ili NATO, naravno da su nam i oni prijetnja. Ona sama po sebi nije prijetnja, jedino ako ima konkretnih aktivnosti, ali morate računati da se mogu pojaviti problemi. Turska nastoji plasirati svoje vojne i političke interese. Ima dublja pozadina u turskom blokiranju Finske i Švedske u NATO. Mislim da Turska kroz tu vrstu blokada nastoji priskribiti dodate interese i zaustaviti agresivnu propagandu Ruske Federacije, ali smatram da je višestruki interes da zaustave ulazak Švedske i Finske u NATO, pa makar i privremeno”, zaključio je Kico.