Problem odlaganja radioaktivnog otpada na lokalitetu Trgovske gore, u neposrednoj blizini granice Hrvatske i Bosne i Hercegovine, bilo je u fokusu okruglog stola održanog u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BOSNE I HERCEGOVINE.
Stručnjaci upozoravaju da ovo odlagalište, predviđeno za radioaktivni otpad, svojim karakeristikama ugrožava okolinu, naročito ima li se u vidu povećana seizmološka aktivnost tla, ali i položaj rijeke Une spram tog lokaliteta.
Nakon razornog zemljotresa koji se 29. decembra dogodio u Petrinji u Hrvatskoj seizmološka slika tog područja, od kojeg nije daleko ni Bosna i Hercegovina potpuno je promijenjena.
Sam lokalitet je u selu Matijevići, odnosno, bivšoj kasarni Čerkezovac. Državna granica, i rijeka Una, udaljeni su svega 850 metara zračne linije od lokacije odlagališta.
Okruglom stolu o temi “Trgovska gora: aktuelno stanje seizmičkih aktivnosti” koji je organizirao “Zeleni klub”, prisustvovali su bh. poslanici sa svih nivoa vlasti u BiH, eksperti u toj oblasti, te predstavnici akademske zajednice i nevladinog sektora.
Ministar vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH Staša Košarac naglašava važnost očuvanja zdravlja 250 hiljada ljudi koji žive u 13 općina na tom području.
- Moramo biti vrlo integrisani oko problema Trgovinske gore i raduje me doprinos eksperata da na temu stručne ekspertize budemo vrlo konkretni. Treba nam mobilnost svih, jasan stav naučne javnosti, ističe Košarac.
On je apelovao na Ministarstvo vanjskih poslova BiH da preduzme aktivnosti kojima bi se omogućilo da ekspertski timovi iz BiH uđu na teritoriju Hrvatske i prikupe naučno validne činjenice u vezi sa lokalitetom Čerkezovac na Trgovskoj gori.
Dugogodišnji profesor na više univerziteta i stručnjak za hidrotehniku prof. dr Munir Jahić odbacio je mogućnost da se na lokalitetu Trgovska gora može graditi odlagalište nuklearnog otpada.
Iznoseći niz naučnih argumenata o geološkim, geomehaničkim i hidrološkim uslovima koji vladaju na području Trgovske gore, dr Jahić upozorio je da lokacija koja je 70 ili 80 kilometara udaljena od epicentra potresa jačine pet stepeni po Rihteru ne može biti lokacija za odlaganje radioaktivnog otpada.
Poslanici u Predstavničkom domu PSBiH Saša Magazinović, Jasmin Emrić i Branislav Borenović založili su se za snažniji odgovor ključnih institucija BiH, kako prema Republici Hrvatskoj tako i prema institucijama Evropske unije (EU) – Vijeću EU, Evropskoj komisiji i Evropskom parlamentu, prenose agencije.
Oni su naglasili da se riječ nauke i struke, kao i argumenti BiH protiv izgradnje odlagališta radioaktivnog i nuklearnog otpada na Trgovskoj gori moraju slušati i uvažavati, što je, kako su rekli, bio i cilj organizovanja današnjeg Okruglog stola.
Na Okruglom stolu, koji je počeo minutom ćutanja za žrtve razornog zemljotresa koji je pogodio Hrvatsku krajem decembra prošle godine, govorili su koordinator ekspertskog tima Vijeća ministara BIH Emir Dizdarević, načelnici općina Novi Grad i Bosanska Kostajnica, kao i predstavnici nevladinog sektora.
(Agencije)