Šutio je Dragan Čović, a time i HNS i HDZ BiH, danima o svim aktuelnim dešavanjima u našoj zemlji. Na sankcije, Bonske ovlasti, prijetnje smrću Christianu Schmidtu, pa čak i o Izbornom zakonu.
Tišinu je prekinuo – ni manje ni više – prijedlogom Izbornog zakona.
Otišao je i korak dalje – ovlastima predsjedavajućeg Doma naroda i s još 3 ruke stranačkih delegata zakazao hitnu sjednicu i na sto stavio zakon po svojoj mjeri. Ništa što već nismo vidjeli – dvije liste, sigurna fotelja i različita vrijednost glasa.
Sjednica je zakazana već za utorak.
Svaki narod bi birao po 17, odnosno 16 delegata iz zakonodavnih tijela kantona prema posljednjem popisu stanovništva. Ako je riječ o Hrvatima, kaže, HNK bira četiri, SBK i ZHK tri, PK, ZDK i Kanton 10 dva. Zastupnici hrvatskog naroda iz TK-a, KS-a, USK-a i BPK-a biraju jednog delegata. Za članove Predsjedništva BiH bi se u Federaciji biralo s dvije liste, 701 i 702. Oni koji dobiju najviše glasova su bošnjački, odnosno hrvatski član Predsjedništva BiH. No, i to ima uvjete.
“Ti su uvjeti da je taj dobio bar u tri kantona koja smo izrijekom kazali od 5 kantona. Ako nemamo takvog koji je najviše glasova dobio u tri kantona – ZHK-u, K10, PK-u, HNK-u i SBK-u – onda idemo na dva i tako dalje“, objašnjava Čović.
To je, zapravo, modificirani model o kojem se raspravljalo u Neumu. On će se naći u utorak na hitnoj sjednici Doma naroda. No, ni sam Čović nije optimističan:
„Zadrži li se sadašnje ponašanje unutar političke scene primarno u Federaciji, mi ćemo imati u Domu naroda vjerovatno usvojeno ovo što predlažemo i ostat će na tome“.
Čović je ponovio da stranke okupljene oko HNS-a i dalje smatraju da ne postoje formalno-pravni uvjeti za raspisivanje izbora. Kako god, poručuje, odgovor HNS-a će biti jedinstven.
O daljnjim potezima HNS-a više će se znati sredinom maja. Do tada sve će stranke morati usuglasiti svoje prijedloge. Neki ih, kaže Čović, već jasno i imaju.
Federalna