“Godinama Bošnjaci u RS i Srebrenici trpe ogromnu nepravdu, diskriminaciju i progon od institucija RS, od zabrane na maternji bosanski jezik, policijskih progona, nepoštivanja presuda međunarodnih sudova, prisluškivanja i presretanja razgovora, negiranja genocida, a poziv iz Srebrenice iz grada koji je bio pod zaštitom UN-a i u kojem je počinjen zločin genocida nad Bošnjacima da RS treba krenuti putem otcjepljenja daju nam u potpunosti za pravo kao i našu moralnu obavezu da otvorimo novu stranicu našeg djelovanja i postavimo pitanje: Ima li uopće svrhe nakon ovoga izlaziti na ponovljene izbore i učestvovati u prividnoj demokratiji”, poručio je Sadik Ahmetović, predsjednik izbornog štaba inicijative “Moja adresa: Srebrenica”, prenose danas domaći mediji.
Kandidat za načelnika Općine Srebrenica Alija Tabaković jučer je pak kazao, govoreći o inicijativi “Moja adresa Srebrenica”, kako razmišljaju da li će uopće dalje učestvovati u ovom izbornom procesu.
“Imali smo informacije da su policijske agencije prisluškivale naše razgovore i sastanke. Mi smo pod represijom, uhode nas, presreću, naše aktiviste privode, nemamo demokratsko pravo. Trebamo donijeti odluku da li ćemo učestvovati u izbornom procesu”, rekao je Tabaković.
Kap je u Srebrenici očigledno prelila čašu.
Na sceni je, bjelodano, posljednja faza da se sada u miru politički eliminiraju Bošnjaci, a što bi u konačnici rezultiralo i potpunim nestankom Bošnjaka u RS, kako je napomenuo Ahmetović.
Potvrda tome su i nedavni primjeri formiranja vlasti bez Bošnjaka u Bratuncu, Foči, Vlasenici i drugim mjestima gdje su Bošnjaci bili većina i odakle su protjerani i gdje su izvršeni masovni zločini.
Bošnjaci iz Srebrenice ponovo su uputili snažne poruke domaćim vlastima i međunarodnim organizacijama, ali nema baš nikakve naznake da će dobiti odgovor!
I odnos bošnjačke zvanične politike u BiH je ovih dana u najmanju ruku sramotan prema Srebrenici. Taj odnos treba mijenjati, ukoliko im je Srebrenica doista toliko važna koliko se u nju kunu. Srebrenicu velikim dijelom, nažalost, ponovo svi zaobilaze. Od domaćih do stranih delegacija i predstavnika.
Ko je od bošnjačkih političara, na primjer, ovih dana posjetio Srebrenicu?
Da li su odluke o ponovnom izlaženju na izbore, žalbama na odluke CIK-a, i uopće, važne odluke o Srebrenici, odgovornost samo nekolicine hrabrih Bošnjaka Srebrenice?
Šta je nama Srebrenica?
(Pressa.ba)