Svake godine svjedoci smo žustrih rasprava na temu zekata i Bejtul-mala na društvenim mrežama i u medijima. Mnogi nude različite argumente, samo da se zekat ne uplaćuje IZ-e.
Po njihovom shvatanju, zekat bi prvenstveno trebalo da ide siromasima i da bude usmjeren na iskorjenjivanje siromaštva.
Hafiz Omer Bušatlić napisao je na Facebooku status, u kojem upoređuje različite budžete i pojašnjava da to baš nije tako kako oni misle. Njegov status prenosimo u cijelosti:
“Federalno ministarstvo BiH za socijalna pitanja i rad u 2021.god. je imalo budžet od 258 miliona maraka. Tim novcima je u velikoj mjeri predviđeno saniranje socijalnih slučajeva (podrška fukarama i miskinima) na području Federacije BiH. Pored ovog budžeta, postoji državni nivo koji se bavi socijalnom politikom-fukarama i miskinima (Ministarstvo civilnih poslova BiH-Sektor za rad, zapošljavanje, socijalnu zaštitu i penzije. Na nižim kantonalnim nivoima postoje ministarstva sa istim budžetima( za fukare i miskine). Svaki kanton ima svoje socijalne odjele (ministarstva) sa buđetima u milionima maraka.
Tako samo sarajevsko Kantonalno ministarstvo za socijalna pitanja ima budžet oko 11 miliona kojim je predviđeno saniranje siromaštva, pomaganje socijalnih slučajeva (fukara i miskina) itd. Na kraju svaka općina ima odjel za socijalna pitanja ( za pitanja fukara i miskina).
I pored svih ovih velikih miliona u Bosni je siromaštvo svake godine jednako i prosječno.
Islamska zajednica od zekata na nivou cijele godine, uključujući cijelu Bosnu i njenu dijasporu sakupi zekata oko 17 miliona maraka. Od tih novaca džemati u BH Dijaspori zadrže za sebe 40%, medžlisi u BiH 10%, muftijstva 5%…
Tako u konačnici od zekata na raspolaganju IZ-Rijasetu ostane ispod 10 miliona maraka. Od tih novaca se u najvećem procentu finansiraju 7 medresa i 3 islamska fakulteta. Od tih para se finansiraju mnogi studenti (oko 200.000KM za stipendije), pomažu povratnički džemati u RS (500.000KM), pomažu i siromasi (cirka 2 miliona KM) itd.
E sad, ako uporedimo socijalne budžete koje imaju država, pa entitet, pa kantoni, pa općine (stotine miliona KM) sa budžetom kojeg ima Rijaset (ispod deset miliona), jasno vam je kakve mogućnosti ima Rijaset da iskorijeni BH siromaštvo.
Prigovori o zekatu koji dolaze na račun IZ su umnogome slični onim prigovorima: “Zašto IZ umjesto džamija ne gradi fabrike”?
Nije na odmet znati da kada Allah govori o zekatu, onda Allah ne govori da je cilj i svrha zekata da iskorijeni siromaštvo u društvu, već je zekat ibadet koji ima za cilj da očisti imetak svakog čovjeka koji ima višak imetka.
Zato je Allah odlučio da zekat pripada u osam kategorija od kojih su samo dvije siromašne, fukare i miskine.
Još jednom, zekat nikada neće iskorijeniti niti riješiti pitanja siromaštva jednog naroda jer ga Allah nije ni propisao zbog toga. Zekat je prvenstveno ibadet i vrlo ograničena pomoć siromasima.”, napisao je hafiz Bušatlić.
Pressa.ba