Godinu dana nakon prognoziranja ministra zdravlja Srbije Zlatibora Lončara da bi i Srbija mogla da doprinese borbi protiv pandemije svojom vakcinom, ona i dalje ne postoji. Uprkos tome, fabrika vakcina bi mogla biti napravljena, najavljuje Aleksandar Vučić.
Čija licenca bi se u tom slučaju koristila, za sada, nije poznato, piše rs.N1.
„Srbija ima stručnjake i Srbija može da krene da pravi vakcinu“, rekao je Lončar u martu prošle godine.
Ispostavit će se da, ipak, nema i da ne može. Zato stručnjake šalje u Rusiju po znanje, da uče.
Ana Brnabić, je, pak, rekla:
„Danas idu naši stručnjaci iz Instituta Torlak u Rusku Federaciju da posjete proizvodne kapacitete. Mi se borimo da ukoliko možemo i što prije Sputnjik vakcinu proizvodimo i u Republici Srbiji, odnosno na Torlaku“, rekla je Brnabić.
Ali Vučić, čini se, ima druge planove. Vučić ima novo obećanje.
„Mi ćemo pokušati da napravimo bukvalno fabriku vakcina u Srbiji. Da mi možemo da proizvedemo i da možemo u svakom trenutku da proizvedemo dovoljno vakcina za naše stanovništvo a i za nekoga u okruženju“, poručio je predsjednik Srbije.
Ali za novom fabrikom nema potrebe, kažu stručnjaci. Institut Torlak je sasvim dovoljan, ali problem je drugi – Srbija nema kadra.
„Vi morate onda da obezbjedite kvalitetan kadar. Sa Torlaka su mnogi pobjegli, bila je čistka jedna velika prije pet, šest godina“, objašnjava epidemiolog Zoran Radovanović.
On napominje da je tu uloženo mnogo sredstava, da se ništa ne bi moglo proizvoditi bez pomoći sa strane, a da o novim tehnologijama koje koristi Pfizer u Srbiji nema ni govora.
Organizacije koje prate trošenje javnog novca pak brine finansiranje takvih projekata. U slučaju nedavno otvorenih kovid bolnica u Batajnici i Kruševcu, Ministarstvo zdravlja nije navelo ni za šta je tačno koji euro potrošilo.
„Kada je riječ o kovid bolnicama, imali smo situaciju da je opremanje tih bolnica u potpunosti bilo izuzeto od primjene Zakona o javnim nabavkama, uz pozivanje na to da je potrebno štititi bezbjednost države, što očigledno nije bio opravdan izuzetak i utemeljenje u zakonu. Dakle, nezakonite su bile te nabavke“, kaže Nemanja Nenadić iz Transparentnosti Srbija, navodi rs.N1.
(Pressa)