Odgovor vlasti na pandemiju koronavirusa je apsolutno neadekvatan, odavno je jasno. Problem je eskalirao sa ne nabavkom vakcina u isto vrijeme kada je virus mutirao u smrtonosnije sojeve.
Advokatica Senka Nožica, iz Advokatskog društva „Ademović, Nožica i partneri“ odgovorila je na pitanje portala Startbih da li postoji zakonska osnova da građani zbog svega tuže državu.
“Ima osnova za tuženje određenih dužnosnika, ne bi ih nabrajala, za krivično djelo ugrožavanje zdravlja. Što se tiče naplate štete i pojedinačnih tužbi, mislim da svaki zdravstveni radnik ili porodice onih koji su umrli u domovima za stare osobe, bi mogli tužiti iz razloga što su upravo te kategorije trebale biti prve u redu za vakcinisanje. Tako je stajalo u protokolu u januaru, da je vakcinisanje počelo kad i u susjednim državama. Oni bi svakako imali mogućnost da tuže. Ne znam kakav bi stav zauzeo Sud, ali mislim da postoji osnov”, kazala je ona.
“Tužilaštvo šuti jer se u ovom trenutku bavi nekim ličnim obračunima iako su trebali davno reagovati”, kaže Nožica.
Advokat Esad Hrvačić, na drugoj strani, drugačijeg je mišljenja.
On smatra da masovne tužbe nemaju opravdanja, te da bi to bilo pogubno kako za već opterećeni pravni sistem tako i za sam društveni sistem.
“U ovako teškoj psihološkoj i ekonomskoj situaciji u kojoj se nalaze građani BiH, pozivanje na masovna utuženja bez jasnog pravnog osnova, nadležnosti suda, vrste tužbi, vrste i obima pretrpjele štete, je apsolutno nepotrebno i ishitreno”, piše Hrvačić na portalu Senzor.
“Ukoliko želimo da pričamo o odgovornosti države, onda treba sagledati mogućnosti pokretanja odštetnih zahtjeva pravnih subjekata koji svakodnevno trpe nenadoknadive finansijske gubitke. U svim evropskim zemljama država je uvela zabrane rada, ali istovremeno uredno finansira osnovne potrebe tih pravnih subjekata. Znači ovdje se ne bi radilo o utuženjima po osnovu šteta koje su nanesene uvođenjem mjera, već po osnovu obaveze države da u vanrednim okolnostima vrši finansijske intervencije”, smatra Hrvačić.
(Pressa)