Sebija Izetbegović, direktorica Kliničkog centra Univerziteta Sarajevo, na pres-konferenciji KCUS-a, kazala je da prvo pismo, koje je objavio Avaz, ne postoji.
I to je doslovno ovim riječima rekao premijer KS Edin Forto, kazala je direktorica KCUS-a Sebija Izetbegović, komentarišući jutrošnji sastanak sa Fortom i ministrom zdravstva KS Harisom Vranićem.
“Ne znam kako bih opisala taj sastanak. Voljela bih da su bili prisutni i predstavnici medija i da su to snimali, pa da se iz prve ruke uvjerite kakav je bio taj sastanak. On je bio čudesan, kao što je i svaki sastanak sa gospodinom Vranićem”, izjavila je Izetbegović.
Što se tiče prvog pisma, istakla je kako je ono anonimno i kako nije upućeno njoj nego građanima.
“To pismo je već predmet policijske istrage i mi ćemo tužiti sve one medije koji su ga objavili”, istakla je Izetbegović.
Govoreći o drugom pismu doktora, koje se također pojavilo, kazala je kako se radi o internoj korespodenciji u kojoj grupa doktora svoje nadređene obavještava o određenim problemima.
“Odmah po prijemu pisma šefovi disciplina su održali sastanak sa kolegama i dogovoreno je da će problemi koji su uočeni biti rješavani u radnim timovima i mislim da je to pravi način za otklanjanje problema”, dodala je Izenegović.
Potcrtala je kako, prema specifikacijama, respiratori koji su nabavljeni putem “Srebrene maline” mogu biti korišteni i kao stacionarni u jedinicama intenzivne njege, kao i u kolima hitne pomoći. Tvrdi da o tome ima odgovarajuće potvrde laboratorije Verlab, kao i Instituta za mjeriteljstvo BiH.
“Morate znati da respiratori nisu lijek, nego sredstvo za podršku pacijentima”, napomenula je Izetbegović.
Mi smo danas dobili pitanje od Vranića zašto ne povučemo sve respiratore, dodala je, a mi smo rekli da ćemo ih povući ako ministar ili premijer to potpišu, ali da mi to nećemo uraditi dok imamo certifikat Verlaba.
“Mi nećemo povući respiratore zbog odgovornosti prema porodicama pacijenata, kao i zbog mogućnosti da nas Kinezi tuže. Ti respiratori koriste se po izboru zbog kliničke slike”, rekla je Izetbegović.
“Vranić je rekao da je KCUS tvrđava, da nikome ne damo ući, da je sve sumnjivo, ali nije rekao da je bio gost KCUS-a, bio je uposlenik KCUS-a. On je 2016. imao 0 operacija, u 2015. je imao 1. Morao je početi raditi kada sam došla, zato je možda malo i ljut”, dodala je.
Direktorica KCUS-a je rekla da ova ustanova ima 3.349 uposlenika.
“Morate shvatiti – ne žele svi ljudi da komuniciraju s javnošću. Ne žele da se stalno ulazi u KCUS. Za ljude koji tu rade je to stresno. Važno nam je – zaštita ličnih podataka bolesnika. Nećemo da pravimo estradizaciju od svog posla. Mi liječimo i to radimo. Pokušala sam im objasniti da sam pozvala kolegicu Bajramović koja je vodila izolatorij Podhrastovi dugo. Pitala sam je da li bi mogli dovesti nekoliko novinara da uđu, ona je rekla – ‘molim vas – ne. Ako uđu novinari, ja skidam mantil i idem kući’. Meni je važnije da mi ostane doktorica. Ne radi se o problemu koji je dramatičan, niti nerješiv. To su fus note koje su navedene koje ukazuju na probleme koje treba poboljšati malo i raditi na tome”, ispričala je dalje Izetbegović.
Izetbegović je istakla da su sve vrijeme pokušavali da im objasne da KCUS “nije država”.
“Mi smo otvoreni. Svako može da uđe, onaj ko je relevantnan i akreditiran da izvrši kontrolu našeg rada, slobodan je da uđe. KCUS poštuje pravila, zakon. Najgore u svemu ovome je namjerno uznemiravanje javnosti”, zaključila je Izetbegović.