U Sarajevu je konstituisana Komisija BiH za saradnju sa NATO-om. Zadatak Komisije je da utvrđuje prioritete u realizaciji obaveza koje naša zemlja ima po osnovu učešća u NATO programu Partnerstva za mir i iz programa Reformi BiH.
Komisija za saradnju s NATO-om ima 21. člana. Odlučuje konsenzusom. Ukoliko ga ne bude, koriste se modeli proste većine, ali uz poštovanje konstitutivnosti naroda.
Predsjedavajući je Josip Brkić, zamjenik ministrice vanjskih poslova Bosne i Hercegovine.

Naziv Komisije za NATO integracioni proces promijenjen je ranije u naziv Komisija za saradnju BiH sa NATO-om, što je u našoj zemlji izazvalo oprečne reakcije, ali, bez obzira na novo ime, Komisija ima stari posao.
Kako je i navedeno na službenoj stranici Ministarstva vanjskih poslova: “Članstvo u NATO-u i Evropskoj uniji su strateški ciljevi Bosne i Hercegovine”.
Od samog imena Komisije važnije je to da je usvojen Program reformi, podsjetio je za Jazeeru još prošlog mjeseca profesor sa Odsjeka za sigurnost na Fakultetu političkih nauka u Sarajevu Mirza Smajić.
Odluku o usvajanju novog Programa reformi pozdravio je početkom marta i Generalni sekretar NATO-a Jens Stoltenberg.
Polovinom aprila bit će završen Nacrt programa reformi za 2021. godinu, dogovoreno je na konstitutivnoj sjednici Komisije za saradnju s NATO-om.
“Partneri su ti koji odlučuju kakvi će odnosi biti. Vrata NATO-a ostaju otvorena za BiH, a samo BiH može odlučiti hoće li ući”, poručio je komandant NATO štaba u Sarajevu Eric Folkestad.
Poručio je i kako smo “jaki i sigurni zajedno”.

(Pressa)