U borbi protiv koronavirusa porodice oboljelih spremne su učiniti sve da bi svojim najdražima omogućili nadu u oporavak, naročito kada se radi o težim oblicima oboljenja.
Porodice oboljelih primorane su da same nabavljaju lijek Tocilizumab koji sprečava tzv. citokinske oluje koje raznose pluća pacijenata. Cijena jedne terapije pomenutim lijekom je u prosjeku 1300 KM u privatnim apotekama. U nestašici i nekim apotekama i skuplje.
Neke porodice primorane su kupiti dvije doze lijeka kako bi pomogli svojim najdražima.
Samo za navedeni lijek moraju platiti skoro tri prosječne plate u FBiH.
U Sarajevu lijek plaćaju pacijenti, dok im je u Tuzli besplatan.
Sarajka Dunja Grabovac je pokrenula inicijativu prema Vladi Kantona Sarajevo kako bi novac građana koji skupo plaćaju zdravstveno osiguranje, a morali su kupovati skupe lijekove, bio refundiran, piše Oslobođenje.
Skupština KS je nakon brojnih primjedbi građana Tocilizumab stavila na bolničke liste ali se lijek i dalje nabavlja privatno.
Hrabra Dunja nastavila je borbu.
“Zatražila sam da Vlada Kantona donese odluku u kojoj će stajati da će se izvršiti povrat novca, ljudima koji su taj lijek morali kupiti sami i odnijeti ga u bolnicu, iako je taj lijek na Federalnoj bolničkoj listi”, napisala je Dunja u jednom od Facebook statusa.
“Čija je odgovornost što se lista bolničkih lijekova u Kantonu Sarajevo nije ažurirala i uskladila sa federalnom listom bolničkih lijekova? Ko će, kada, i da li će refundirati novac članovima porodica koje su morale kupiti lijek koji je u nekim kantonima besplatan i dostupan pacijentima na bolničkom lijecenju??? Govori se javno da novca ima”, kaže Dunja.
Prema Dunjinim riječima premijer Kantona obećao je da će ovaj problem riješiti.
Neažuriranje liste mnoge je možda koštalo i života u slučaju da njihove porodice nisu mogle naći novac da kupe skupi lijek. Ko će na kraju odgovarati?
Ljekari ističu kako lijek može biti efikasan samo ako se koristi u pravo vrijeme, koje pacijenti obično izgube dok ga pokušavaju sami nabaviti.
(Pressa)