Kompletne porodice, posebno mladi, svoju domovinu napuštaju zauvijek i odlaze u zemlje Evropske unije, a samo neki od razloga su ekonomska kriza, besperspektivnost, nepoštivanje ljudskih prava, politička situacija!, kažu u Uniji za održivi povratak. Samo u prošloj godini našu zemlju je napustilo 85.000 stanovnika, javlja BHRT.
Prema podacima Agencije za rad i zapošljavanje u posljednjih sedam godina na rad u Njemačku je otišlo 5.858 medicinskih radnika i njegovatelja, a u Sloveniju 52.200 stanovnika svih znimanja.
“Mi smo u 2020. posredovali u zapošljavanju 7.877 radnika u Sloveniji, što je za 45 odsto manje nego 2019. Činjenica da je Njemačka bila u lokdaunu i u jednom periodu nije bilo moguće fizički otići, pa je došlo do blagog smanjenja u posredovanju od 20 odsto”, kazao je Boris Pupić, portparol Agencije za rad i zapošljavanje BiH.
Pojačane emigracije nakon završetka pandemije očekuje demograf Aleksandar Čavić, ukoliko ne dođe do usvajanja pronatalitetne politike. Upozorava na negativni prirodni priraštaj, u prošloj godini čak 17.000 više umrlih nego rođenih u Bosni i Hercegovini.
“Ne odlaze bake i deke, već ono što je radno, intelektualno i reproduktivna baza svake zemlje, mlađe i srednjovječno stanovništvo i oni koji spadaju u starije srednjovječno. Mi ćemo ostati zemlja staraca”, istakao je Čavić.
Ukoliko vlasti u Bosni Hercegovine ne pristupe ozbiljno rješavanju ovog problema i ne stvore preduslove za ostanak, prije svega posao i uređeniji sistem, statističke brojke biće još crnje, navodi BHRT.