Uz dosadašnje preventivne mjere koje uključuju fizičku distancu, nošenje zaštitnih maski i pranje ruku, i vakcina protiv covida-19 pomaže u borbi protiv pandemije koronavirusa. Učinkovitost vakcina koje su za sada dostupne kreće se između 70% do 95%.
Pfizerova vakcina ima učinkovitost od 95%, Modernina od 94%, vakcina AstraZeneca / Oxford pruža zaštitu od oko 70% već tri sedmice nakon primjene, a vakcina Johnson & Johnson ima učinkovitost od 66%.
Ove vakcine smanjuju i rizik od zaraze koronavirusom, a uz to smanjuju i rizik od razvoja težeg oblika bolesti kod osoba koje se zaraze koronavirusom.
Najčešće nuspojave
U velikim kliničkim ispitivanjima većina nuspojava bile su blage i obično traju samo nekoliko dana. Treba napomenuti da nuspojave ne moraju biti loš znak nego da to može ukazivati da tijelo gradi zaštitu protiv virusa.
Kod četiri spomenute vakcine najčešće nuspojave su:
– bol na mjestu uboda,
– bolni, natečeni limfni čvorovi na ruci na kojoj je vakcina primijenjena,
– umor,
– glavobolja,
– bolovi u mišićima ili zglobovima,
– mučnina i povraćanje,
– groznica ili vrućica.
Kod nekih osoba može se javiti anafilaksija, odnosno alergijska reakcija koja se uglavnom javlja kod osoba za koje se znalo da su u prošlosti imale ozbiljne reakcije na vakcine. Centar za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC) procjenjuje da se anafilaksija može javiti u 11 slučajeva na milion doza kod osoba koje primaju Pfizerove vakcine. Znakovi anafilaksije su otežano disanje, oticanje lica i grla, osip i nizak krvni pritisak. Obično se javlja ubrzo nakon vakcinisanja pa se zbog toga vakcinisane osobe promatraju 15 minuta nakon primjene vakcine.
U nekim slučajevima došlo je do smrtnog ishoda, no potrebno je provesti detaljnu istragu kako bi se utvrdilo je li smrt povezana s vakcinom ili je u pitanju nešto drugo.
Nuspojave vakcina nisu razlog da se izbjegava vakcinisanje, navodi Harvard Health. Covid-19 je nepredvidljiva bolest, a informacije o vakcinama pokazuju da su one sigurne i učinkovite. Nakon vakcinisanja se mogu javiti blage nuspojave koje su obično kratkotrajne, a alergijske reakcije rijetko se javljaju.