Od ruske invazije na Ukrajinu prošlo je 56 dana. Posebna bitka vodi se oko Mariupolja, Rusiji strateški bitnog grada kojim bi se time povezao teritorij koji drže proruski separatisti na istoku s krimskom regijom koju je Moskva anektirala 2014. godine.
Ruska vojska tvrdi da kontroliše gotovo cijeli Mariupolj, dok ukrajinski bataljon Azov drži Azovstal, jednu od najvećih čeličana u Evropi na obali Azovskog mora. Riječ je o kompleksu čeličane u kojoj je nekoć radilo više od 10 hiljada radnika te zauzima površinu od 11 kvadratnih kilometara, (više od 1500 nogometnih igrališta), navodi RTL Danas.
Čeličana je fokus ruskih napada, no ne zbog onoga što prikazuju satelitske snimke, već zbog onoga što je sakriveno duboko pod zemljom – podzemnim tunelima izgrađenima za vrijeme Hladnog rata.

Na nekim je mjestima u zemlju ukopano i po šest spratova spojenih podzemnim prolazima, pa čak i cestama. Opremljena je i atomskim bunkerima, a dizajnirana da izdrži bombardovanje.
Ukrajinci tvrde da konstrukcija podzemnog grada može podnijeti i nuklearni napad, a prema nekim procjenama trenutno je sklonište za više hiljada vojnika bataljona Azov, ali i hiljadu stanovnika Mariupolja, među kojima su žene i djeca.
Rusi je zovu “tvrđava Azov”, a prema nekim informacijama ima ugrađen i komunikacijski sistem.

Savjetnik premijera Donjecke Narodne Republike, Jan Gagin za ruske je medije prije nekoliko dana rekao da se ispod tvornice nalazi pravi podzemni grad u kojem su neki objekti projektirani da izdrže nuklearni napad.
“Azovstal je ogromna građevina, ogromna tvornica sovjetske gradnje. Njena površina se može mjeriti s još jednim gradom, još jednim Mariupoljem, pogotovo kada uzmete u obzir sve njene komunikacije, ceste i podzemlje. Dakle, sam objekt je građen još u sovjetsko vrijeme, a tada se računalo i na mogućnost bombardiranja, blokade, a neke zgrade su čak projektirane da izdrže nuklearni udar”, rekao je Gagin.
