Vrijeme je da se odbace politike podjela i sankcionišu svi oni koji vode destruktivne politike protiv temelja Bosne i Hercegovine. Ovo je suština niza reakcija koje su pristigle na jučerašnje izjave Milorada Dodika.
Ponovo izostaju sankcije.
Prvi put 2006. godine, a onda još na desetine puta. Dodik je prijetio referendumima o otcjepljenu entiteta RS, ignorisao sudske odluke, bunio se za put u NATO i tjerao visokog predstavnika iz naše zemlje svaki put kada bi za to dobio priliku. Bez konkretnog rezultata, osim niza reakcija.
Tako su iz Ambasade SAD-a ponovo pozvali na odbacivanje politike podjela, te ponovili raniji stav:
“Čini se neophodnim da ponovimo svoj poznati stav: Sjedinjene Američke Države snažno podržavaju teritorijalni integritet i suverenitet Bosne i Hercegovine kao jedinstvene zemlje sa dva entiteta.”
Narodna skupština RS-a može održavati sjednice o bilo kojem pitanju, ali oni ne mogu odlučivati o odlasku OHR-a iz naše zemlje. I sigurno ne bez ispunjenja 5 + 2 uslova. U svojoj reakciji podsjećaju i na to da ovlaštenja visokog predstavnika ne podliježu preispitivanju od bh. organa vlasti, piše Federalna.
“Ovlaštenja visokog predstavnika proizlaze iz međunarodnog prava i ne podliježu preispitivanju od strane bh. organa vlasti, uključujući i Narodnu skupštinu RS”, poručio je Valentin Inzko, visoki predstavnik u BiH.
Ne mogu preispitivati, ali mogu ocijeniti šta je i koliko urađeno. Pa tako iz SDA zaključuju da baš kada je međunarodna zajednica povukla konkretne poteze – u napad je krenuo i Dodik.
“On je krenuo u napad na OHR, na PIC, jer je zadnjih mjeseci u defanzivi. Natjeran je da skine ploču na Palama, dobio je rok da skine odlikovanja osuđenim ratnim zločincima, u najavi je zakon kojim će se zabraniti negiranje genocida itd. Dakle, krenulo se u kontranapad”, kazao je Bakir Izetbegović, predsjednik SDA.
Sve ovo nosi i krivičnu odgovornost, upozoravaju iz SDP-a.
“Prema Krivičnom zakonu BiH, jedno od najtežih krivičnih dijela je dovođenje u pitanje suvereniteta nezavisnosti i teritorijalnog integriteta BiH. Upravo su to Dodik i skupština bh. entiteta RS sada uradili ovim zaključcima. Oni dovode temelje Dejtonskog mirovnog sporazuma i Ustava BiH u pitanje”, ističe potpredsjednik SDP-a Denis Bećirović.
Bez iznenađenja u reakciji HDZ-a BiH. Vjeruju da je Dodik za evropski put BiH i to im je dovoljno. Iskorak na tom putu, poručuju, znači i odbacivanje direktnog utjecaja OHR-a. Sve drugo su taktike.
“Taktike, neki unutarnji aranžmani, zauzimanje pozicija u ovom vremenu do izbora za neke druge aktivnosti, unutar jedne politike, druge ili treće, svako to od nas ima. Ja to govorim jednim jezikom, načinom političkog izražavanja, pa na drugi način… dobro bi bilo da budemo svi umjereni da osiguramo da funkcioniramoo”, kazao je Čović.
Ambasade Francuske, Njemačke, Italije, Ujedinjenog Kraljevstva i Sjedinjenih Američkih Država, kao i specijalni predstavnik EU u Sarajevu, upoznate su sa zaključcima Narodne skupštine RS te su ponovile opredjeljenje za teritorijalni integritet BiH.
Reagovali su i iz drugih političkih stranaka u Federaciji BiH. SBB, Narod i pravdea, Naša stranka…
Poruka je jednaka: dovoljno u BiH ima patriotizma da destruktivne politike ostanu samo prazna priča.