Ministar prosvjete, nauke, kulture i sporta Crne Gore Vesna Bratić rekla je da resorno ministarstvo planira da mijenja nastavni program, ističući da autori, koji su u vrijeme vlasti DPS-a uklonjeni iz udžbenika, pišu Nezavisne.
Poslanik Demokratskog fronta Dejan Đurović pitao je dokle se stiglo sa izmjenom nastavnog plana za osnovne i srednje obrazovanje kojom bi se vratili u obaveznu literaturu Desanka Maksimović, Meša Selimović, Aleksa Šantić, Petar Njegoš, pisci koji su bili uklonjeni.
On je rekao da je poznato da je nakon 2011. godine “program nastave prilagođen jednom ideološkom projektu koji sprovodi Demokratska partija socijalista”.
“Programi za književnost pokazuju šta je uradila antisrpska kampanja u proteklih 15 godina”, rekao je Đurović.
Odgovarajući na pitanje, Bratićeva je navela da u Ministarstvu namjeravaju da mijenjaju nastavni program.
“Da, namjeravamo i mijenjaćemo nastavni program. Razlozi zbog kojih su uklonjeni iz lektire su više nego jasni”, dodala je Bratićeva.
Ona je navela da se u osnovnoj školi čitaju djela Desanke Maksimović u petom i osmom razredu, Alekse Šantića u osmom i devetom razredu.
“Odlomak iz djela Meše Selimovića Derviš i smrt
čita se u osmom razredu, Petar Njegoš se čita u sedmom i osmom razredu”, istakla je Bratićeva.
Ona je dodala da, kada je riječ o srednjim školama, Njegoša učenici izučavaju u drugom i u četvrtom razredu.
NJEGOŠ U HAGU

Njegoš u Gorskom vijencu slavi ubijanje Muslimana, uništavanje njihovih kuća i rušenje njihovih džamija. Tema Gorskog vijenca je »istraga poturica«, kako Njegoš naziva fizičko uništenje jednog naroda.
Njegov spjev spomenut je i na suđenju ratnom zločincu Radovanu Karadžiću, s obzirom da je taj zločinac, prema navodima Tužilaštva, upoređivao Gorski vijenac sa događajima u Bosni i Hercegovini. Tužiteljka Catrina Gustafson je citirala stihove iz “Gorskog vijenca” tokom unakrsnog ispitivanja svjedoka odbrane Gojka Kličkovića, koji je u glavnom iskazu pomenuo da se Radovan Karadžić, tokom rata u BiH, često pozivao na taj Njegošev spjev.