Burne reakcije u RS je izazvala formulacija Valentina Inzka koja, mišljenja su i nosioci vlasti i opozicija, pripisuje srpskom narodu kolektivnu krivicu za dešavanja tokom proteklog rata.
Inzko, međutim, piše:
“Nisam ja, već je 24. oktobra 2016. Narodna skupština RS nametnula srpskom narodu težak teret krivice, kada je u ime srpskog naroda odlikovala tri osobe osuđene za ratni zločin“.
Bosanski Srbin na čelu Predsjedništva BiH Milorad Dodik se promptno oglasio i poručio:
“Tako jednu bezočnu laž može samo čovjek niskih strasti kao što je Valentin Inzko koji je zaradio ozbiljan novac ali je imao nesreću što je RS napravila otklon od međunarodne zajednice pa time i od OHR-a. Mi nećemo prihvatiti nikakva više nametanja odluka“.
Opozicija također poručuje, nema povlačenja.
Potpredsjednik Socijaldemokratske partije BiH Vojin Mijatović kaže, međutim, da se može očekivati upravo suprotno.
“Da je bilo političke zrelosti prethodno rukovodstvo Narodne skupštine ne bi tako nešto uradilo, međutim sada će pod pritiskom međunarodne zajednice morati uraditi tako nešto“, mišljenja je Mijatović, navodi N1.
Mijatović je podsjetio i na skidanje table Radovana Karadžića sa Studentskog doma u Istočnom Sarajevu. I tada je izričito bilo, neće se skinuti. Na kraju je uklonjena.
O sramnim djelima Biljane Plavšić, Momčila Krajišnika i Radovana Karadžića najbolje je rekao Međunarodni sud u Haagu osudivši ih na višegodišnje kazne zatvora.
Iste godine kada je Karadžić osuđen Narodna skupština RS-a uručila im je plaketu kao znak zahvalnosti očuvanja i stvaranja ovog entiteta. Plaketu osuđenima za najteže ratne zločine – progone, istrebljenja, etničko čišćenje i genocid.
Podsjećamo na presude – Karadžić na 40 godina zatvora, Krajišnik, na 27, Plavšić na 11.
(Pressa)