Njemačka je od danas obustavila korištenje vakcine AstraZeneca za osobe mlađe od 60 godina.
Kako su javnosti prenijeli kasno sinoć kancelarka Angela Merkel i ministar zdravstva Jens Spahn, odluka je donesena nakon konsultacija s stručnjacima.
Stalni odbor za vakcinaciju (STIKO) Njemačke, analizirao je vakcinu, nakon izvještaja o stvaranju krvnih ugrušaka do kojih, navodno, dolazi nakon vakcinacije.
Odluka označava zaokret od njemačke politike da se vakcina Oxford / AstraZeneca daje samo mlađim ljudima.
“Moramo imati mogućnost vjerovanja vakcinama”, rekla je Merkel, tvrdeći da će povjerenje građana proizaći iz znanja da će svaki slučaj biti istražen.
Ranije u utorak, nekoliko regija u Njemačkoj obustavilo je upotrebu vakcine kod osoba mlađih od 60 godina. Podaci Paul Ehrlich Instituta pokazali su da je postojao 31 sumnjivi slučaj stvaranja krvnih ugrušaka u mozgu nakon cijepljenja. Osim u dva slučaja, svi su zabilježeni kod žena u dobi od 20 do 63 godine.
U 19 slučajeva zabilježeno je nenormalno malo trombocita koji pomažu u zgrušavanju krvi, a devet osoba je umrlo.
To su bili “nalazi koje ne možemo zanemariti”, rekla je Merkel.
Iako je Merkel priznala da su ponovljene promjene u preporukama u vezi s AstraZenecom morale dovesti do “neizvjesnosti”, Spahn je razvoj događaja u utorak nazvao “zastojem”.
Berlin, Brandenburg i Minhen preduzeli su mjere predostrožnosti suspendirajući davanje vakcina mlađim od 60 godina u utorak popodne. Najave su stigle nakon berlinske državne bolnice Charité, kao i klinika iz grupe Vivantes, rekavši da zaustavljaju upotrebu vakcine kod žena mlađih od 55 godina.
Okrug Euskirchen, koji se nalazi u blizini Bonna, u ponedjeljak je prvi put suspendirao vakcinu za žene mlađe od 55 godina, nakon što je 47-godišnjakinji i 28-godišnjakinji pozlilo.
Promjena politike dolazi nakon što je Njemačka obnovila vakcinaciju zbog zabrinutosti za moguće povezanosti sa incidentima zgrušavanja krvi. Prije nešto manje od dvije sedmice, Evropska agencija za lijekove (EMA) saopćila je da je vakcina AstraZeneca sigurna i da su njene koristi daleko veće od rizika.
Njemačka ranije nije davala ovu vakcinu ljudima starijim od 65 godina, navodeći tada nedovoljne dokaze o djelotvornosti cjepiva u toj dobnoj skupini.
Kanadski odbor za vakcinaciju preporučio je 29. marta suspendiranje ove vakcine osobama mlađim od 55 godina, pozivajući se na izvještaje o incidentima zgrušavanja krvi koji su stigli iz Evrope.
Suspenzije dolaze i nakon izvještaja istraživača iz Njemačke, Kanade i Austrije od 28. marta, uključujući naučnika sa Instituta Paul-Ehrlich, koji je povezao vakcinu s razvojem poremećaja zgrušavanja krvi.
Međutim, neki su akademici rekli da implikacija rada na uzročno-posljedičnu povezanost nije potkrijepljena dokazima. Opisujući uzročni zaključak kao “nesiguran”, Adam Finn, profesor pedijatrije sa Univerziteta u Bristolu, zatražio je informacije o učestalosti i mehanizmu zgrušavanja krvi.