Stopa smrtnosti afričkih slučajeva koronavirusa alarmantno je porasla na 2,5 posto, navelo je nedavno čelno tijelo za kontrolu bolesti u Africi. Dvadeset i jedna država kontinenta ima stopu umrlih višu od 3 posto, uključujući Egipat, Demokratsku Republiku Kongo i Sudan. Smrtnost u ostatku svijeta se kreće oko 2,2 posto.
Epidemiolozi su donedavno vjerovali kako je stopa smrtnosti od Covida-19 niža u Africi nego u ostatku svijeta, no taj lažni dojam je vjerovatno bio posljedica rijetkih testiranja i činjenice da Afrika ima dosta mlađu populaciju.
Da bi stopa smrtnosti od koronavirusa na crnom kontinentu mogla još rapidnije rasti, svjedoči primjer iz Tanzanije: tamošnji predsjednik John Magufuli odbija proglasiti karantenu i primijeniti vakcinisanje te druge protivepidemijske mjere.
Magufuli za borbu protiv bolesti preporučuje isključivo rješenja iz kućne radinosti, prije svega udisanje vodene pare.
“Vakcine nikako nisu dobre, jer da jesu, onda bi bijelci dosad napravili vakcine za HIV/AIDS“, rekao je Magufuli u svom predsjedničkom govoru.
U ovoj državi s oko 58 miliona stanovnika od početka pandemije je službeno registrovano samo 509 slučajeva zaraze koronavirusom i tek 21 smrtni slučaj. Prema podacima Univerziteta John Hopkins, Tanzaniji susjedna Kenija s oko 50 miliona stanovnika imala je 100 hiljada zaraženih i oko 1700 umrlih.
Udisanje vodene pare je udarni „recept“ tanzanijskog režima za koronu, baš kao što je srpskom epidemiologu Nestoroviću svojedobno to bila rakija, slanina i bijeli luk.
„Udišite paru dok se molite Bogu, molite se dok uzgajate kukuruz i krompire da koronavirus ne uđe u vaše tijelo. Mnogi će vas njime plašiti, dragi Tanzanijci, no morate ustrajati u vjeri“ – poručio im je u svojoj poslanici predsjednik Magufuli.
Isti je čovjek lani proglasio smiješnim i neispravnim i testove na koronavirus, naredivši svojim saradnicima da ih najprije isprobaju na biljkama i životinjama. Poslije je slavodobitno objavio kako su na koronu bili pozitivni koza, ovca, pa čak i plod papaje. To što nam šalju iz inostranstva je obično smeće, oslonimo se na naše narodne recepte – zaključio je prvi čovjek Tanzanije.
Na tragu njegove filozofske škole ovih je dana bila i ministrica zdravstva Šri Lanke Pavithra Wanniarachi koja je službeno i javno promovisala biljni sirup koji sigurno sprečava Covid.
Sirup od rijetkih trava, meda i oraščića priredio je jedan tamošnji šaman nakon „vizionarskog sna“, a potom je svim konzumentima nakon ispijanja garantirao doživotnu zaštitu od korone. Hiljade ljudi su nakon vladine promotivne kampanje pohrlile po sirup u šamanovo selo.
Ministrica Wanniarachi se, međutim, nedavno naglo razboljela, a test je pokazao da je pozitivna. I njen mlađi kolega ministar, koji je također konzumirao čudotvorni napitak, ispao je pozitivan početkom ove sedmice.
Još se ne zna je li šaman uhapšen zbog nedjelotvornosti, no vlada Šri Lanke, javlja BBC, odobrila je na kraju hitnu nabavku vakcine Oxford/AstraZeneca.
(Slobodnadalmacija)