Ministar za islamske poslove Saudijske Arabije je podržao naredbu o smanjenju jačine zvuka na zvučnicima džamija, rekavši da su se porodice žalile da zvučnici drže djecu budnom, javlja Reuters.
Prošle sedmice u cirkularnom pismu je Ministarstvo islamskih poslova reklo da zvučnici na džamijama ne bi trebali biti jači od trećine njihove maksimalne jačine. Razglasi koji se koriste za emitiranje ezana, nakon toga trebaju biti isključeni, umjesto da nastave puštati cjelovite molitve i propovijedi.
Promjene dolaze u vrijeme šire reforme uloge koju religija igra u javnom životu pod prestolonasljednikom Mohammedom bin Salmanom, de facto vladarom Saudijske Arabije, koji je ublažio neka stroga socijalna ograničenja, a istovremeno nije dopuštao političko neslaganje i postojanje disidenata.
Četiri stanovnika glavnog grada Rijada do kojih je Reuters došao rekli su da su neke, ali ne sve, džamije postale nešto tiše. Činilo se da barem jedna džamija emitira cjelovite molitve, jednako glasno kao i prije.
U video snimku koji je objavio državni emiter Al Ekhbariyah, ministar islamskih poslova Abdullatif al-Sheikh rekao je da su promjene odgovor na žalbe javnosti na prekomjernu buku, uključujući starije osobe i roditelje čija djeca nisu mogla spavati.
“Oni koji se žele moliti ne trebaju čekati … imamov glas. Oni bi prethodno trebali biti u džamiji”, rekao je, dodajući da postoji i nekoliko televizijskih kanala koji emitiraju molitve.
Neki saudijski korisnici Twittera pozdravili su smanjenje buke u svojim područjima, iako su drugi rekli da im nedostaje da ih smiruju molitve.
Jedan saudijski korisnik, identificiran kao Mohammad al-Yahya, na Twitteru je napisao:
“Sve dok je čitanje Časnog Kur'ana preko zvučnika prigušeno iz opravdanja da uznemirava nekolicinu ljudi, nadamo se da se pažnja posvećuje velikom segmentu kome smetaju glasna muzika u restoranima i na pijacama. “
Al-Sheikh je rekao da neke kritike te politike šire “mrzitelji” kako bi izazvali probleme.
“Neprijatelji kraljevine svojim porukama žele potaknuti javno mnijenje, bacaju sumnju na državne odluke i razaraju nacionalnu koheziju”, rekao je al-Sheikh.